What work is done if a force of 100 N moves a body 15 metres?
- 150 kJ.
- 1.5 kJ.
- 0.15 J.
jimzene asked · 1 Jun 2017
Please how?
PART66Online: Yes, joules.
Sign in to your PART66Online account
One click — no password needed
Don't have an account? Register here
1,113 questions · 1,914 answers · 460 members contributing
135 threads
What work is done if a force of 100 N moves a body 15 metres?
jimzene asked · 1 Jun 2017
Please how?
PART66Online: Yes, joules.
Fahrenheit may be converted to Celsius by using the equation
jimzene asked · 1 Jun 2017
How? F=9/5*C+32 and C=1/9*(F-32)
jimzene: Sorry my mind stuck! :)
For a car weighing 1000 N, what force would be required to accelerate the car to 3 ms-2
James Leonard asked · 28 Apr 2017
Please write your question here.
samed1997: F=m*a m=1000/9.81=102Kg F=102*3= 306 N
A spring extends 7 cm to the ground and back again 20 times a minute. What is the period?
5rain asked · 5 Sep 2013
how it can be?
Syed: Thanks
For a heat pump to internally heat it uses a
bennguli asked · 15 Apr 2017
please help
In a heat pump
bennguli asked · 12 Apr 2017
kindly explain
Given that 1 cubic foot of water weighs 62.4 lbs and the specific gravity of fuel is 0.81, what is the weight of 10 cubic foot of fuel?
arifadli8 asked · 5 Sep 2013
how to solve its?
avionics: 1 cubic foot of water = 62.4 lbws 1cubic foot of fuel = x lbs 10 cubic foot of fuel = 10x lbs density of water = m/V = 62.4lbs/1 cubic foot of water. density of fuel = x /1 cubic foot of fuel , but since we want to know what is mass for a 10 cubic of fuel density of fuel = 10x / 10 cubic foot of fuel we know s.g = density of fuel/density of water hence s.g = (10x/10)/(62.4/1) = 0.81 10x = 0.81*62.4*10 = 505.4 = weigh of 10cubic foot of fuel
When light rays enter a medium with a different refractive index they
Richiegeee asked · 13 May 2015
Will it not change direction too?
JD2016: I have to correct myself! The speed of light IN A VACUUM is a universal constant and doesn't change but it does change speed in different media. So the correct answer is it changes direction due to the change in speed and the light ray is bent towrds the normal when travelling from air into a denser medium.
Material A and material B are both removed from the same oven at the same time, after being in the same amount of time. Material A is a higher temperature than material B. This is because
faris92 asked · 31 Jan 2013
why ?
JD2016: This question is still uncorrected. Plus the question does not say what mass of A and B are involved.
Ignoring friction, if you let an object slide down a slope, at the bottom
Giovane asked · 18 Nov 2015
CAN YOU PLEASE EXPLAIN HOW?
JCLARK1981: This may help you ffden-2.phys.uaf.edu/211_fall2002.web...
A pile driver of mass 1000 kg, hits a post 3 m below it. It moves the post 10 mm. Assuming gravity = 10 m/s, what is the kinetic energy of the pile driver?
ranz130 asked · 19 Aug 2013
still not get it,can somebody explain it.
minnesota: tnx
A spring, operating within its elastic range, shortens by 60mm when a load of 480N is applied to it. Calculate the total shortening when the load is increased by 120N
Richiegeee asked · 29 May 2015
Hi, can someone give me the formula to calculate this?
aerorodder1: 480n/120n=4 60mm/4=15mm. 60mm+15mm=75mm
In a concave mirror, a light ray passing through the focal point will be reflected
Giovane asked · 27 Nov 2015
it is parallel to axis or it is on the axis.? why not through the focal point or on the center line of the mirror?
PART66Online: This should clear everything: physicsclassroom.com/mmedia/optics/rd...
In a jack with a ram only on one side and hydraulic fluid applied from both sides
chevychase asked · 12 May 2012
surly if the ram takes up say 2 sq in and the jack piston has area of say 6 sq in, the piston minus ram area will be 4 sq in. Giving an overall advantage to the bare piston face equivelent to 2 sq in (the area of the ram) with equal pressure there is a net unbalanced force onthe bare piston face thus pushing it to the side were the ram is. Please explain how this is wrong?
PART66Online: No, sepehr, you are not correct. Why pressure should be different if it is applied in the same time from one source to both sides of piston? Force will be not equal as per formula you provided and this is the reason why piston will move to ram side.
Brownian Movement describes
jamesmuendo asked · 9 Sep 2015
Analyse brownian movement
When an open pipe is played and a note is heard
santro asked · 16 Aug 2015
please explain.
A ram has a piston with 2 in2. Another ram with a piston of 4 in2 will provide
gyorwarth asked · 4 Jun 2015
Hi, I could do with some help on this question. I have not see this method of specifying a ram and piston combination. What is the difference between a "2 in2" and a "4 in2" piston, are the designations relating to piston and rod diameter? Thanks, Graeme.
gyorwarth: Hi, Thank you for the answer, I really did not see this. Thanks, Graeme.
A drive shaft has a speed 150pi radians a second. What is the speed in RPM?
Arunkumar222 asked · 3 Dec 2014
Kindly explain with formula
Arunkumar222: thanks
For a car weighing 1000 N, what force would be required to accelerate the car to 3 ms-2
Rajaram12 asked · 8 Jan 2014
how?
mujahidi1: G = gravity
A mass on a spring nearly hits the ground 20 times a minute, its frequency is
Arunkumar222 asked · 3 Dec 2014
Kindly explain with formula
PART66Online: 60 / 20 = 3, so one hit takes 3 seconds. So in 1 second it will do 1/3 cycle.
A temperature of 41 degrees Fahrenheit is, in Centigrade
Arunkumar222 asked · 3 Dec 2014
Kindly explain with formula
PART66Online: C = (F - 32) * 5 / 9
A drive shaft has a speed 150pi radians a second. What is the speed in RPM?
gav_18s asked · 16 Oct 2014
Someone please explain?
aviatoradil: 90002=4500 rpm
A freely falling body, falling from a height of 2km, and assuming g = 10m/s2, will strike the ground in a time of
Asuka16 asked · 26 Nov 2012
Can you give me the formula for this?
tsukiyo92: s = ut + 1/2 a t^2 Assuming from rest(at 2km), ut is remove, so s=1/2at^2
In a heat pump
Max_Bellamy asked · 15 Dec 2013
Can anyone explain this? I always feel that heat pumps always gain heat during heating
tsukiyo92: The condenser compress and condense the fluid, making its temperature increase due to released heat of 'latent heat of evaporation'. Elevated temperature doesn't means gaining heat energy, but easily to dissipate heat, thus losses heat.
A passive sensor
Markfilletti asked · 17 Feb 2014
What is a Passive sensor?
Markfilletti: HEH Thanks :)
We use essential cookies to keep you signed in, plus anonymous analytics to understand how the site is used. Cookie-based analytics is set only with your consent. See our Privacy & Cookie Policy.