The earth lead of a 24 V equipment is 0.5 ohm resistance and carries 80 A. How much power does it dissipate?
- 1.92 kW.
- 1.152 kW.
- 3.2 kW.
arifadli8 asked · 9 Jan 2014
P=VI so p=24 x 80=1.92 kw ????
manzagip: Hi, P=R*I^2 -----> 80*80*0.5 = 6400/2 = 3.2 kW